Evde Kuş Yetiştirmenin Püf Noktaları Neler?

Muhabbet Kuşu Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Muhabbet Kuşları, Papağan ailesinden olan evcimen kuşlardır. Bu kuşların doğal yaşam alanı ise Avustralya olarak bilinmektedir. Birbirinden farklı türlerde rengarenk olan muhabbet kuşlarının bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta bulunmaktadır. Oldukça hassas ve sevimli olan bu hayvanların bakımı da bir hayli kolaydır. Kolay olmasının yanı sıra düzen ve dikkat gerektirir. Düzenli olarak bakımı yapılan muhabbet kuşları çok daha mutlu ve konuşkan olmakta. Muhabbet kuşu bakımı hakkında dikkat edilmesi gereken püf noktalar yazımızda.
 
Muhabbet Kuşları Temiz Yaşam Alanları İster
Muhabbet kuşunuzun kafesi onun için ömrünün birçoğunu geçireceği yaşam alanıdır. Bu nedenle kuşunuzun kafesinin çok küçük olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca pis ortamlarda bulunmak muhabbet kuşlarını rahatsız eder. Bu nedenle yuvalarının temiz olması onları mutlu eder.  Düzenli olarak kuşunuzun kafesini temizlemelisiniz. Kafes temizliğini kuşunuz dışardayken yapmanız tavsiye edilir. Kafesler kuşların kendilerini güvende hissettikleri yuvalarıdır. Kuş kafesin içerisinde iken kafesi temizlemeye çalışmak kuşu korkutabilir.
 
Muhabbet Kuşları Sürekli İlgi İster.
Muhabbet kuşlarının yeni evlerine ve yaşam alanlarına alışmaları için ihtiyaç duydukları birçok şeyden en önemlisi ilgidir. Sürekli ilgi gösterilen sevilen muhabbet kuşları hem çok daha uzun yaşamakta hem de mutlu olmaktadır. Kuşunuz ile sohbet edebilir onun karşısında ona şevkatli bir ses tonu ile konuşabilirsiniz. Kuşlar duygusal zekaya sahiptir. Sevildiklerini anlar ve hissederler. Böylece kuşunuzu mutlu edebilir ve çok daha huzurlu olmasını sağlayabilirsiniz.
 
Muhabbet Kuşları Çok Küçük Kafesleri Sevmez.
Muhabbet kuşları hakkında bilinmesi gereken bir başka husus ise küçük kafeslerden hoşlanmadıklarıdır. Küçük kafesler kuşların hareket kabiliyetlerini kısıtlar. Bu nedenle de kuşlar hareket edemediklerinde mutsuz olurlar. Kuşunuz için olabildiğince geniş bir kafes almanızda fayda var.
 
Muhabbet Kuşları ve Tuvalet Eğitimi
Muhabbet kuşları tuvalet eğitimini kolaylıkla yapabilen hayvanlardır. Eğer kafeslerinin üzerine bir tünek alanı oluşturursanız sürekli oraya gidecektir. Pis alandan hoşlanmamaları nedeni ile daha temiz bir kafese sahip olmaları ve ev içerisinde pislememeleri için tuvalet eğitimi oldukça önemlidir.
  
Muhabbet Kuşları Soğuğu Sevmez
Muhabbet kuşları rüzgar ve soğuktan hiç hoşlanmazlar. Aşırı hassas bir bünyeleri vardır. soğukta bırakılırsa hastalanır ve ölebilirler. Soğuğun yanı sıra aşırı sıcak da kuşları memnun etmez. Muhabbet kuşları güneşin altında uzun süre bekletilmemelidir.
 
Doğru Yem Tercihi
Doğru yem tercihi kuşunuzun mutlu olması için bir hayli önemli. Kuşlar kıvırcık, salatalık gibi sebzeleri ve birçok meyveyi severek yer. Çok fazla verilmemesi gereken bu besinler kesinlikle kuşları mutlu ediyor. Kuşunuz için yem alırken yaşına uygun farklı yemler deneyebilir ve hangisini daha çok sevdiğini ölçebilirsiniz. Böylece her zaman yemekten zevk aldığı besinleri tüketir ve daha mutlu olur.
  
Kafeste Gaga Taşı Bulundurun.
Muhabbet kuşları gagaları pürüzsüz olmadığında sürekli gagalarını pürüzsüz hale getirmeye çalışır. Bu nedenle kafeslerin içerisine gaga taşı koyabilirsiniz. Bu taş sayesinde kuşunuz gagasını istediği hale getirebilir.
 
Kafeste Bulunun Suyu Sürekli Değiştirin.
Muhabbet kuşlarının sağlığı için doğrudan klorlu su kullanmamanızda fayda var. Kuşlar için bir hayli zararlı olan klorlu sudan uzak durun. Eğer klorlu su kullanmak zorunda kalırsanız kuşunuzun suyunu bir gün önceden bir kaseye doldurun ve bir süre bekletin. Suyun klorunun ölmesi için bekletmeniz önemli.
 
Kafese Ayna Koymayın
Kuşunuzun kafesine ayna koymak yerine ona bir arkadaş almayı tercih edin. Muhabbet kuşları tek başına sıkılır. Ayna ise kuşunuzun sürekli olarak ayna ile ilgilenmesine neden olabilir. Bu yüzden kafeste ayna bulundurmamanız tavsiye edilir. 

E-BÜLTEN

Üyelere özel fırsatlar ve avantajlardan yararlanın, Kampanya ve indirimlerden önce siz haberdar olun